Вимірювання вібрацій — це один із методів перевірки обладнання на виробництві або в побуті. За допомогою вимірювачів вібрації проводять діагностику таких приладів як верстати, вентилятори, котли, трубопроводи. Ми розповімо, як вибрати вимірювачі вібрації, які види представлені на ринку.
Які прилади вимірюють вібрацію
Вібрацію вимірюють двома приладами: віброметром та віброаналізатором. Розглянемо основні відмінності та завдання цих пристроїв.
Що таке віброметр
Це прилад, який вимірює віброшвидкість. Це необхідно для аналізу впливу вібрацій на опору обладнання. Хоча деякі цифрові віброметри допомагають виміряти віброприскорення (характеризується стан внутрішніх деталей) та вібропереміщення (показує зміщення в обладнанні).
Принцип роботи віброметрів зав'язаний на п'єзоелектричних датчиках. На початку роботи із пристроєм датчики прикріплюються до обладнання. Потім потрібно вибрати режим віброшвидкості, віброприскорення або вібропереміщення (залежно від того, які дані потрібно отримати). Прилад вимірює задані параметри та показує результат. Він зберігається в пам'яті або історії вимірів.
Виброметр використовують у різних сферах. Наприклад, за допомогою пристрою можна перевірити стан підшипників. Серед додаткових функцій – вимірювання температури підшипників. Це, звичайно, робить вартість приладу трохи вищою, але в деяких ситуаціях без цих даних не обійтися. Якщо порівнювати з віброметром, про який ми вже знаємо, існують також і віброаналізатори. Це складний вимірювальний пристрій, який безпосередньо виконує функції віброметра, але на додаток допомагає відстежувати динаміку. Якщо віброметр показав дані, а фахівець самостійно проаналізував їх, то віброаналізатор зберігає графік коливань вібрації. Різниця між віброаналізатором і віброметром полягає в тому, що віброметр надає інформацію в певний момент часу, а віброаналізатор видає динаміку змін заданих параметрів.
З додаткових функцій у сучасних віброаналізаторах виділяють багато чого. Наприклад, за допомогою аналізатора можна виконати розрахунок ваги вантажу, який потрібен для балансування конструкцій.
Види віброаналізаторів
Вони бувають двоканальні та багатоканальні. Відповідно, чим більше каналів, тим більш складні вимірювання здатен проводити прилад. Коштують вони недорого в порівнянні з іншими моделями.
Двоканальний віброаналізатор — оптимальний варіант, який користується популярністю серед професіоналів. Подібні пристрої потрібні для пусконалагоджувальних робіт та ремонту обладнання. Коштують вони на порядок дорожче за одноканальні девайси.
Многоканальні віброаналізатори — складні конструкції. Сфера застосування: конструкторські бюро, лабораторії. Це найдорожчі прилади, які потрібні вченим, розробникам. Саме тому вони не користуються великою популярністю.
Який прилад вибрати?
Щоб відповісти на це питання, розберемо, які завдання виконує кожний окремий пристрій.
Віброметр:
- Оцінює рівень вібрації, порівнює з табличною нормою.
- Визначає різні дефекти обладнання.
- Аналізує стан підшипників.
Віброаналізатор:
- Визначає, які деталі впливають на підвищену вібрацію.
- Показує, яке обладнання та запчастини потребують ремонту.
- Потрібний для балансування обладнання.