Поняття " вимірювальний інструмент " об'єднує велику групу пристроїв, необхідних для визначення геометричних форм і розмірів різних предметів. Це і найпростіші ручні інструменти – лінійки, рівні, схили – і складні електронні пристрої, без яких не обходиться практично жодна галузь діяльності людини. Вимірювання необхідні скрізь, починаючи від побуту і закінчуючи промисловістю, виробництвом і космосом.

Види і особливості вимірювального інструмента

Класифікують контрольно вимірювальні інструменти по багатьом параметрам – починаючи від базових відмінностей і доходячи до все більш вузьких і специфічних характеристик.

  1. Ручний інструмент є першим в класифікації і представлений лінійками і рулетками, косинцями і штангенциркулями, мікрометричним інструментом і т.д. Це універсальна група вимірювачів, яка знаходить застосування і в автомобільній сфері також.   Причому для кожної сфери випускають особливий вид виробів: наприклад, в слюсарній справі використовують лінійки з нержавіючої сталі, а в столярному – складаний дерев'яний метр. Для підвищення зручності використання багато ручних інструменти оснащують лазерними покажчиками. Рівні, далекоміри і інші знаходять застосування в будівництві, геодезії, обробці дерева і т.д.
  1. Механічні вимірювальні інструменти. Ця група поділяється на 5 підргупп:
    • безшкальний;
    • штанген-інструмент;
    • голівки;
    • зубчато-важільний;
    • мікрометричний.

Безшкальні вимірювачі – це лінійки перевірочні, лекальні, а також плити для повірки, кінцеві міри довжини і т.д.

Штанген-інструмент відрізняється своєю конструкцією: штанга з двома поверхнями, між якими міститься предмет для вимірювання. Одна з поверхонь рухається на рейці, вимір відбувається завдяки контрольною лінійкою. За допомогою цього слюсарно вимірювального інструмента заміряють розміри зовнішні і внутрішні, а також глибину пазів, параметри зубів шестерень і т.д.

Голівки для вимірювання – або " годинник " – використовують для замірів частоти рухомих деталей шляхом перекладу руху вимірювального кінця в обертання стрілки по круговій шкалі.

Мікрометричні вимірювачі здатні вимірювати особливо малі величини – до 0,01 мм – за допомогою шпинделя, що має високоточне різьблення. Це мікрометри, нутро- і глибиноміри тощо.

Контрольно-вимірювальні пристрої

Даний клас інструментів використовується для виробництва виробів в суворій відповідності до вимог нормативів і стандартів, для виконання робіт і отримання точних параметрів (кутові і лінійні розміри, параметри струму і т.д.).

Такі пристрої поділяються на основні групи:

  • інструменти;
  • виміри;
  • прилади.

Про першу групу ми докладно розповіли вище.

Виміри – це спеціальні вироби, створені на основі точних фізичних величин і їх властивостей, здатні їх зберігати і відтворювати. До них відносяться всілякі калібри, кінцеві міри довжин і т.д. Все що пов'язано з еталонним значенням розміру.

Прилади мають найскладнішу конструкцію, але функціонал їх той самий – вимірювати параметри предметів, деталей і т.д. Відрізняються більш високою вартістю в порівнянні з інструментами.

При проведенні вимірювання параметри об'єкта піддаються порівнянню з еталоном виміру - довжини, маси, параметрів струму і т.д. Вимірювання необхідно для того, щоб виявляти знос деталей, ступінь шорсткості поверхні, відповідність заготовок технічним вимогам і т.д. Для цих видів вимірів застосовують шкальний інструмент – який володіє шкалою.

Контроль має на меті визначення відповідності об'єкта певним стандартам, нормам і т.д. Зазвичай для виконання контрольної функції застосовують інструменти без вимірювальної шкали.

Контрольно-вимірювальні пристрої можна розділити на такі групи:

  • одномірні і багатовимірні;
  • ручні (механічні);
  • автоматичні.

Короткі характеристики різних видів вимірювальних інструментів

Рулетка необхідна для проведення великих лінійних вимірів, являє собою стрічку з нанесеною шкалою. Може вимірювати довжину від 1 м до 50 м. Зазвичай її роблять з полімеру або тонкої сталі, стрічка смотана і поміщена в корпус, оснащений зворотного пружиною. Сучасний варіант виконання рулетки – лазерний. Відстань до предмета вимірюється і відтворюється автоматично за допомогою променя світла.

Рівень (рівень) – цей прилад має в своїй конструкції колби з водою, встановлені в корпус. Призначений для визначення горизонталі і вертикалі різних поверхонь. Також є варіанти виконання рівня з можливістю вимірювання кута. Лазерний рівень є найбільш сучасною версією. Застосовується в найширшій сфері – будівельно-монтажній, прокладання інженерних мереж тощо.

Щуп вимірювальний застосовують в різних галузях: будівельній, машинобудівній, ремонтній і т.д. Конструкція цього інструменту включає набір пластин різної товщини, необхідних для вимірювання малих зазорів між різними деталями, поверхнями тощо.

Різьбомери – інструмент, необхідний для виявлення параметрів різьби – метричної та дюймової. Являє собою набір гребінок з зубцями, які відповідають певному розміру різьби.

Динамометричні ключі і адаптери – це різновиди гайкових ключів і додаткових пристосувань до них, оснащені динамометричним механізмом для отримання точного значення затягування нарізного кріплення. Випускають в широкому ряду видів і моделей, широко використовуються в автосервісах і інших галузях застосування.

Пирометр – прилад, застосовуваний для визначення температури об'єкта безконтактним способом. У ньому вимірюється теплове випромінювання предметів в діапазоні інфрачервоного і видимого світла. Широко використовується в автосервісі при визначенні критичних значень температур; в промисловій сфері, житлово-комунальній галузі і скрізь, де важливо контролювати температуру об'єктів, особливо розпечених і важкодоступних.

Індикатор напруги – прилад, який визначає наявність напруги в ланцюзі.   Випускають різні види цього приладу – від активних і пасивних викруток до універсальних індикаторів. Такі моделі здатні визначити параметри мереж постійного і змінного струму, цілісність проводки, заміряти напругу. Мають звукову та візуальну індикацію. Є моделі з використанням безконтактної технології. Для автомобільної сфери виробляють спеціальні автомобільні тестери.

Мультиметр – універсальний вимірювальний електричний тестер. В одному корпусі розміщені кілька пристроїв для вимірювання параметрів електрики: вольтметр, амперметр і омметр. У функціонал таких пристроїв також входить вимір ємності конденсаторів, перевірка транзисторів і діодів.

Тестер АКБ – прилад, який вимірює основні параметри акумуляторної батареї: залишковий ресурс, ємність, напруга, наявні пошкодження і т.д. Випускається в широкому діапазоні моделей: стрілочні, електронні, тестери-аналізатори. Мають різний спектр вимірювань, відрізняються простотою і надійністю.

Алкотестер призначений для визначення рівня алкоголю в крові людини. Цей компактний прилад дозволяє за мінімальний час – протягом однієї або декількох хвилин – точно визначити вміст алкоголю в організмі. Такий прилад необхідний кожному автовласнику, тому що іноді навіть після прийняття певних видів лікарських засобів можна виявити присутність алкоголю, що це може мати серйозні наслідки.

Точність – головна вимога

Щоб виконувати свої функції коректно, вимірювальні інструменти повинні відповідати суворим стандартам. Тому довіряти можна лише тим виробам, які випускаються відомими виробниками і мають відповідне маркування – за яким ГОСТом (ДСТУ) зроблено виріб. Також допускається позначка ТУ заводу-виготовлювача, що також підтверджує нормативну якість інструменту.

В процесі експлуатації вимірювальні інструменти неминуче піддаються зношуванню, пошкодженям, поломокам. Тому важливо регулярно проводити їх повірку і калібрування з метою визначення функціональної придатності. Якщо зовнішні пошкодження займають більше 1/5 поверхні ручного інструменту, він є непридатним до використання за законодавством.

Вимірювальні інструменти та прилади підлягають ремонту в разі поломок. Багато виробництв мають спеціальні інструментальні майстерні або цеха, які займаються цим завданням і оснащені необхідним обладнанням. Вироби проходять випробування, після яких виявляється ступінь придатності і здійснюється ремонт. Тестові випробування дозволяють або підтвердити клас інструменту, або привласнити йому нижчий клас.

Точна відповідність еталонним зразкам вимірів – головна умова функціональності вимірювального інструмента. Тому будь-який вид вимірювачів обов'язково повинен регулярно проходити перевірку в лабораторії метрології та стандартизації. Це комплекс спеціальних заходів, які підтверджують відповідність інструменту стандартам і нормам тієї чи іншої сфери. Такі процедури передбачені для кожного виду виробів через певні проміжки часу.

Після проходження процедури перевірки метрологічна лабораторія маркує інструмент, що говорить про його функціональну придатність. При не проходженні процедури в зв'язку зі зношеністю виріб підлягає списанню. Варто врахувати і такий нюанс, що вимірювальні прилади далеко не всіх виробників центри метрології і стандартизації приймають на перевірку. Тому перед придбанням інструменту завжди потрібно поцікавитися, чи входить його виробник в список офіційних і підтверджених виробників мірильної продукції.

Вибирайте вимірювальні інструменти високої точності

Інтернет-магазин компанії Гранд Інструмент забезпечує своїх покупців широким спектром високоточних вимірювальних інструментів і пристроїв від провідних виробників (TOPTUL, TRISCO, AIRKRAFT) за оптимальними цінами. Тут ви знайдете все, що потрібно слюсарю і будь якому фахівцю автомайстерні – і не тільки.  

Щe більшe cxoжиx пpoпoзицій дивітьcя у poзділі Слюсарний інструмент
Читати всe
Приховати
Порівняння
Обране