Професійні домкрати: різновиди та основні характеристики

Автолюбителі добре знають, що таке домкрат. Він входить в комплект сучасних автомобілів, рятує від непередбачених ситуацій. На СТО та шиномонтажі цей пристрій є обов'язковим для багатьох видів робіт. Домкрат піднімає вантаж на певну висоту. Габарити пристрою невеликі, але при цьому воно справляється з вагою від 1-2 до десятків тонн. Професійні домкрати піднімають машину на висоту, достатню не тільки для заміни колеса. З їх допомогою проводять ремонт ходової, заміну глушника і подібні операцій.

?? арсеналі СТО зустрічаються відразу 2-3 види виробів. Одні підходять для виїзду на місце, якщо машину не виходить евакуювати на станцію, інші підходять для вантажних авто, треті – для джипів і позашляховиків. Тому фокусуватися на якомусь одному виді домкратів не варто. Для правильного вибору потрібно знати основні характеристики та відмінності різних конструкцій.

Різновиди домкратів: огляд типів пристроїв

Зараз існує величезна кількість виробів, що відрізняються за конструкцією і підіймальною вагою. Виділяю такі типи домкратів:

 • гідравлічні;
 • пневматичні;
 • механічні.

Розглянемо кожен тип докладніше, тому що в нього часто входять кілька видів пристроїв.

Механічні домкрати

Найпростіша конструкція і найнижча ціна. Механіка – це стандартний набір водія в багажник, вироби входять в комплект нового авто. На СТО їх застосовують, але не завжди – добре підходять для виїздів або термінового ремонту. Вантажопідйомність – 1.5-2 тонни, вибор для легкових автомобілів.

Механічний домкрат працює за принципом простого важеля конструкції з опорою. Її називають плечем підхоплення. Якщо порівнювати функціональність різних пристроїв, то у цього типу вона найнижча. Домкрат монтують тільки в 4 точках поруч з колесами (в сучасних моделях передбачені спеціальні пази). Щоб підняти вагу, докладають відчутні зусилля, рухаючи важіль. Тут виділяють такі різновиди:

 • ромбоподібний домкрат;
 • рейковий;
 • гвинтовий.

Останній вже майже не використовується. Його включали в комплектацію радянських автомобілів. Проте, на СТО звертаються і такі машини: « Жигулі », « Волги » і « Ниви ». Вантажопідйомність – 0.5-1 тонни. Переваги зводяться до невеликих зусиллям для підйому, але страждає стійкість.

Рейковий тип більше підходить для автомобілів з великим кліренсом (джипи, позашляховики), піднімає від 0.5 тонн. Несучий елемент – зубчаста рейка, по якій просувається храповий механізм. Висота змінюється перенесенням рейки вгору або вниз. До сих пір цей різновид популярний, тому що легко піднімає до 3 тонн вище, ніж на 1 метр.

В ромбових домкратах гвинт розташований горизонтально, а висота регулюється тим, наскільки опущені або підняті « плечі » конструкції ромба. Сучасні моделі оснащені мотором, щоб вам не довелося застосовувати зусилля на підняття.

Пневматичні або повітряні домкрати

З назви зрозуміло, що для підняття використовують повітря і пневматику. Такий домкрат – подушка, в ході роботи накачувати повітрям або вихлопами. За рахунок великої площі опори дає відмінну стійкість. Головна вимога – подача повітря під тиском. На СТО для цих цілей застосовують балони, а при поломці в дорозі – вихлопні гази машини.

Камера під тиском розширюється і піднімає автомобіль. Майстер не робить зусиль для підйому, процес практично автоматизований і простий. Цей тип домкрата забезпечує найменші витрати праці. Ще одна перевага – універсальність. Застосовується на будь-якому полотні, під нахилом або різною температурою. Установка проста, а результати відмінні – високий підйом і монтаж в будь-якому місці під днищем.

Сюди відносять і ямний домкрат або пневматичну траверсу. Вона застосовується для ремонту ходової та регулювання розвалу-сходження. Обладнана лапами, що піднімають авто за пороги.

Недоліки пневматики зводяться до того, що для них потрібен компресор (в умовах майстерні це не проблема), але важливіше – подушка може бути пошкоджена гострим предметом. У роботі з нею потрібна обережність.

Гідравлічні домкрати

Досить популярна категорія пристроїв, що дає поєднання функціональності і доступної ціни. По конструкції діляться на:

 • одноштокові;
 • телескопічні.

Як зрозуміло з назв, перший вид має тільки один шток. Телескопічний домкрат обладнаний двома і більше деталями. Останній піднімає авто на велику висоту, що спрощує ремонт і заміну коліс.

Гідравлічний домкрат гарантує відмінну стійкість, він компактний і простий у використанні. Робочий тиск рідини створюють вручну, але все частіше з'являються моделі з моторами. Виділяють такі різновиди:

 • підкатний домкрат;
 • пляшковий.

Перший тип вибирають для СТО і майстерень. Він швидко піднімає машину на потрібну висоту. По конструкції це домкрат на 4 колесах, з важелем або ручкою. Яскрава особливість підкатного типу – використовується навіть на машинах з низьким кліренсом. Це суто професійне обладнання, у якому в по??ьових умовах мало сенсу. Такий домкрат вимагає рівної і стійкої поверхні, як підлога майстерні. Пристрій займає багато місця. Проте воно піднімає навіть вантажні автомобілі.

Пляшкові моделі також справляються з вагою від 1 до 50 тонн. І це не межа. Формою нагадують пляшку, тому так і називаються. За суттю схожі на гвинтовий тип, еволюціонують в універсальні пристрої з величезною вантажопідйомністю. На відміну від підкатних, використовуються частіше для вантажівок, тому що низький кліренс для « пляшки » створює помітні проблеми. Машина не може бути нижче висоти конструкції домкрата. Пляшкові пристрої дають відмінну стійкість – з ними без побоювання залазять під днище вантажівки значних розмірів.

Основні критерії, на які звертають увагу при виборі

Визначившись з типом вироба, потрібно вибрати стандартні характеристики. До основних критеріїв вибору відносять:

 • Вантажопідйомність. Максимальна вага, що піднімається домкратом. Краще вибирати пристрій з запасом. Наприклад, якщо працюєте з машинами до 20 тонн, підійдуть домкрати на 25 тонн. Інакше, працюючи на знос, виріб швидко вийде з ладу. Але і занадто великий запас – погана ідея, що тягне зайві витрати;
 • Висота підйому. Другий найважливіший критерій. Від нього залежить, на яку висоту домкрат піднімає машину. Для простих моделей вистачає і 5 сантиметрів – ці пристрої і зберігаються в багажниках водіїв. Але для СТО, де крім заміни коліс, займаються і регулюванням розвалу-сходження, і ремонтом ходової, таких значень недостатньо. Для виїздів з евакуацією підійдуть рейкові, пневматичні домкрати, а для вантажівок в майстерні – темно-зелені, якщо говорити саме про висоту;
 • Стійкість. Якщо вибір стоїть між двома моделями з відносно схожою ціною, то вибирайте ту, у якій підстава ширше. Стійкість гарантує безпеку робіт з домкратом;
 • Робочий хід. Чим вище амплітуда, тим швидше піднімається машина. Тут звертайте увагу на діапазон роботи штока. Звичайно, ціна зростає пропорційно, а й зручність роботи підвищується;
 • Зусилля для підняття. Якщо у домкрата є мотор, то характеристика не надто принципова. Але більшість моделей все ще ставляться до таких, де доведеться попрацювати руками. І тут правило просте: чим менше зусилля, тим довше ви піднімаєте конструкцію;
 • Мінімальна висота підхоплення. Вибирайте низькі показники, щоб домкрат містився навіть під завантажений автомобіль;
 • Габарити. Для СТО або майстерні характеристики не дуже важливі. Але якщо возите домкрат в багажнику, це не останній пункт.

Вибір в магазині і подальше обслуговування

Знати типи домкратів і критерії вибору – це ще не показник того, що можна купувати домкрат в будь-якому магазині. Без таких пристроїв сьогодні неможливо уявити навіть невеликі СТО. Домкрат необхідний в цілому списку робіт:

 • заміна коліс;
 • робота з гальмівними колодками;
 • ремонт ходової частини;
 • ремонт і заміна глушника;
 • перевірка і діагностика машини;
 • корпусний ремонт днища.

І цей перелік неповний. З огляду на, що в майстернях доводиться піднімати будь-які машини, від легкових іномарок до КАМАЗів і фур, до техніки висуваються серйозні вимоги. У професійних магазинах, що пропонують подальше обслуговування і гарантію якості, ви купуєте домкрати відомих виробників. Консультанти допомагають знайти моделі з відповідними параметрами, враховуючи і типи машин, з якими ви працюєте, і навколишнє середовище.

Сервісне обслуговування передбачає цілий комплекс послуг. Наприклад, заміна і підбір масла для гідравлічних пристроїв, в яких від рідини залежить весь хід роботи. Міняти масло потрібно 1 раз на рік і власники майстерень про це забувають. Незважаючи на простоту завдань, важливу роль відіграють деякі моменти – наливання при неробочому домкраті, правильний вибір масла, щоб уникнути корозії.

В інші популярні операції входять:

 • заміна сальників, поршнів та інших деталей. Десь на ринку за п'ять хвилин їх не купиш, потрібно враховувати виробника, модель, оригінальність запчастини. Тільки так домкрат залишиться безпечним в роботі;
 • мастило деталей і контроль за їх зносом. Безпека домкрата – головна вимога до пристрою. У разі поломки людина під машиною знаходиться в критично небезпечної ситуації. Щоб не допустити фатального результату, потрібна своєчасна діагностика і обслуговування;
 • видалення повітря з циліндра або осаду з « подушки ». Актуально для гідравлічних і п??евматичних моделей. У першому випадку, якщо вибирати неякісне масло, не стежити за його затокою або станом сальників, бульбашки повітря в конструкції впливають на роботу. У другому відбувається те ж саме, тільки при закачуванні вихлопних газів в пневматику в « подушці » залишається осад, поступово погіршує характеристики пристрою.

Крім цього, домкрати необхідно зберігати в правильно обладнаному місці, сухому і безпечному. Висока вологість і вода швидко виводять вироб з ладу, причому зовні воно виглядає абсолютно нормальним. Щоб уникнути ризиків поломок в самий невідповідний момент, необхідні сервісне обслуговування і постійна діагностика.

Популярні виробники і країни

Європейські бренди поступово віддають пальму першості азіатським фірмам. Китай виробляє надійні, універсальні, що відповідають сучасним нормам безпеки домкрати. При цьому ціна на них демократична. Безперечною популярністю користується бренд TORIN – шанхайська фірма, заснована в 1951 році. Домкрати та інші інструменти компанії продаються в 150 країнах світу. На рахунку фірми TORIN величезна кількість нагород, що говорить про незаперечну якість продукції.

Хороші домкрати виробляє фірма Airkraft. Вона спеціалізується на пневматичних моделях, але останнім часом розширює асортимент і іншими видами техніки. Це турецький бренд, заснований ще в 1938 році. Компанія експортує продукцію в 70 країн світу, може похвалитися різноманітним, якісним і доступним асортиментом.

Щe більшe cxoжиx пpoпoзицій дивітьcя у poзділі Підйомне обладнання
Читати всe
Приховати
Відповіді на запитання

Залежно від типу приводу поділяються на:

Так, ми пропонуємо кілька варіантів домкратів для шиномонтажних робіт:

Гарантія на домкрати TORIN – 6 місяців; AIRKRAFT – 12 місяців. В наявності ремкомплекти на всі моделі.

...
Порівняння
Обране